Domex

Producent Naturalnych Drzwi Drewnianych

Wersje językowe
  • Polski
  • English

Strona i sposób otwierania drzwi

Strona otwierania drzwi ma wbrew pozorom bardzo istotne znaczenie dla domowników. Warto dobrze się zastanowić zanim określimy stronę i sposób ich otwierania biorąc pod uwagę przede wszystkim ciąg komunikacyjny, funkcjonalność pomieszczenia, ustawienie mebli, włącznik światła itd.

Jedyną skuteczną i niezawodną metodą na określenie strony, to stanąć twarzą do drzwi, tak abyśmy fizycznie widzieli zawiasy (skrzydło otwierało się na nas). Jeżeli zawiasy widzimy po lewej stronie – mamy do czynienia z drzwiami lewymi, jeżeli zawiasy są widoczne po prawej to są to drzwi prawe.

Sposób otwierania drzwi

Otwierane na zewnątrz - drzwi otwierają się na korytarz (tak standardowo są przyjmowane) Stojąc w korytarzu widzimy zawiasy, a drzwi otwierają się na korytarz („na nas”).

Otwierane do środka - drzwi otwierają się do pokoju.
Stojąc w pokoju widzimy zawiasy i drzwi otwierają się do pomieszczenia, w którym jesteśmy. Wówczas należy dodatkowo określić, z której strony ma być prawa strona szyby /witraża. Jeśli przy drzwiach otwieranych do środka prawa strona („ładniejsza”) szyby ma być od korytarza oznacza to, że drzwi będą odwrotnie szklone – opcja bez dopłaty. Zalecamy aby zachować jedną wersję szklenia konsekwentnie we wszystkich drzwiach na jednym poziomie, lub położonych blisko siebie, przykładowo prawa strona („ładniejsza”) od korytarza niezależnie czy drzwi otwierać się będą do środka, czy na zewnątrz bowiem wówczas idąc korytarzem widzimy jednakowe szyby.

Jak określić wymiary drzwi
Częstym błędem popełnianym przy określaniu wymiarów jest mylenie dwóch pojęć wymiary otworu, a wymiary drzwi.

Wymiary otworu (czyli światła muru) - to inaczej dziura, w której będą obsadzane drzwi.
W związku z tym same drzwi muszą być mniejsze od tego otworu po to, aby można było je bez podkuwania zamontować w ten otwór.

Wymiary drzwi to inaczej wymiar po zewnętrznej stronie ościeżnicy, takich wymiarów będą drzwi.
Wymiar na który będą zrobione drzwi uwzględniając luz montażowy (luz dany)

Drzwi pojedyncze

Lewe na zewnątrz

Prawe na zewnątrz

Drzwi z dostawką

Lewe na zewnątrz

Prawe na zewnątrz

©2023 DOMEX Sp.j., projekt i wykonanie Net Partners